Wykonanie maskownicy

Wykonanie solidnej maskownicy rękami amatora może okazać się naprawdę trudne. Nawet niektóre maskownice wyprodukowane w fabryce mogą okazać się praktycznie mało dokładne. Jednak jest możliwość za pomocą warsztatu mechanicznego, bądź samodzielnie wykonać taką maskownicę, która nie będzie idealna, lecz względnie dokładnie pracująca.

W tym celu warto udać się na kurs fotografii, gdzie uczą amatorów produkowania własnymi rękami potrzebnych urządzeń, które niekiedy nie możemy dostać w żadnym sklepie, lub jest problem z zakupem. Wielkość samej maskownicy jak również jej poszczególnych elementów zależy od przewidywanego rozmiaru wykonywanych powiększeń. Podstawą może być deska z wysuszonego drewna, zabezpieczona dokładnie od skręcania się poprzecznymi listwami, najlepiej gdy jest przycięta odpowiednio z rysownicy szkolnej.

Maskownica, co dalej, różnice

W związku z tym, że poprzeczka pod spodem rysownicy jest skośna, należy wówczas bardzo starannie wyrównać te skosy, by zapewnić równoległość podstawy maskownicy do powierzchni deski powiększalnika. Maskownica w wykonaniu amatora różni się od tej oryginalnej wyprodukowanej fabrycznie tym, że odchylaną ramkę tworzą dwie scalone kątownice: lewa wykonana z drewna i prawa wykonana z metalu, po której to przesuwają oprawione w uchwyty dwa sprężyste paski, które wyznaczają format powiększenia. Drewnianą kątownicę w całkiem dobrym stanie można kupić w sklepach z narzędziami rzemieślniczymi oraz użyć do naszych celów. Można ją także zamówić u stolarza. Własnymi siłami raczej rzadko uda nam się zrobić dobrą kątownicę przydatną do zastosowania w maskownicy. Wewnętrzne wierzchnie krawędzie kątownicy drewnianej trzeba dokładnie skośnie spiłować, by światło powiększalnika nie tworzyło półcienia na papierze, który należy założyć do maskownicy, ostro rysując przy tym brzegi kadru. Aby umieć sprawnie tworzyć potrzebne narzędzia do pracy przy fotografowaniu, warto wcześniej odbyć kurs fotografii, po którym stajemy się prawdziwymi profesjonalistami z odpowiednimi kwalifikacjami.