Rola zegara sygnalizacyjnego oraz kopioramki w fotografii

Zegar sygnalizacyjny ułatwia pracę na rzutniku. Włącza on automatycznie światło na okres ustalony wcześniej wskazówką na tarczy, bądź użycie w zamian za zegar bardziej nowoczesnego elektronowego przekaźnika czasowego, który jest uruchamiany poprzez naciśnięcie odpowiedniego klawisza z oznaczonym czasem. Przyrządy te, produkowane w sklepach są jednak bardzo drogie. Można samemu w amatorski sposób wykonać taki zegar.

Używamy go głównie wtedy, kiedy z jednego negatywu wykonujemy kilka identycznych powiększeń. Do zwykłej, nieseryjnej pracy śmiało wystarczy zwykły zegar, posiadający duży sekundnik. Aby sprawnie wykonać tego typu urządzenie, warto jest zapisać się na kurs fotograficzny, gdyż po jego ukończeniu będziemy posiadać na tyle wiedzy, aby samemu móc stworzyć potrzebne nam narzędzia.

Kolejnym ważnym narzędziem pracy jest kopioramka.

Przykład odbitki stykowej.

Przykład odbitki stykowej.

Służy ona do kopiowania wszelkich odbitek stykowych, które wykonujemy bezpośrednio z negatywu, zatem jest tej samej wielkości co negatyw. Jednym słowem jest to prosty drewniany przyrząd. Kopioramka przypomina nam małą ramkę do obrazków, posiada wycięcie na szybkę z ułożonym na niej negatywem. Deseczka, która dociska papier światłoczuły do negatywu składa się z dwóch części, które są połączone małymi zawiasami.

Ułatwia to ustalenie nam właściwego położenia papieru na negatywie. W przypadku, gdy negatyw wykonany jest na płycie szklanej, należy położyć go przy kopiowaniu bezpośrednio w zagłębieniu przykrywki. Zarówno błona jak i film wymaga wcześniejszego założenia do kopioramki czystej szybki, na którą kolejno kładziemy negatyw celuloidowy , stroną emulsyjną do przykrywki. Aby zapewnić lepszy kontakt papieru światłoczułego z negatywem, deseczka przyciskowa pokryta jest w całości filcem. Jej docisk regulowany jest przez dwie sprężyste blaszki. Warto udać się na kurs foto, gdyż zrobienie własnoręcznej kopioramki mimo wszystko jest bardzo trudne i wymaga minimalnej wiedzy z dziedziny fotografii.

2 Komentarze on "Rola zegara sygnalizacyjnego oraz kopioramki w fotografii"

  1. Wpis dobry, choć z autorem do końca się nie zgodzę

  2. Rewelacja!

Comments are closed.