Podczas fotografowania podchodzimy bardzo indywidualnie do każdego tematu z osobna. Podkreślamy i uwypuklamy pewne jego walory, oraz ostatecznie tworzymy swoisty klimat danego obrazu. Należy w tym celu posiadać odpowiednie środki warsztatowe.
Nie chodzi tu o dawne szlachetne techniki, co proste, czysto fotograficzne sposoby indywidualnej interpretacji danego obrazu właśnie przy użyciu rastrów. Raster zwany jest folią o naniesionym rysunku kresek bardziej lub mniej regularnych, które jeśli zostaną skopiowane razem z negatywem, nadają zdjęciu specyficznej faktury innej, niż w wykonanej odbitce bromowej. Obraz rastrowany jest bardziej syntetyczny i zawiera znacznie mniej szczegółów, które notuje sam obiektyw, oraz oddziałuje nie kształtem czy linią, tylko plamą.
Jednak należy mieć na uwadze, że stałe stosowanie rastrów bez opamiętania świadczy jedynie o braku wiedzy oraz wyobraźni twórczej u fotografa. Dlatego warto wybrać się na kurs fotograficzny, aby wyrobić w sobie dobre cechy, które kurs foto w nas pobudzi, a przydadzą się nam bez wątpienia przy dalszej pracy fotografa. Stosowanie bowiem rastrów twórczych jest sprawą indywidualną i możemy je w pełni zaakceptować, częściowo, a nawet całkowicie odrzucić.
Nasz osobisty wybór. Jednak ci, którzy w procesie pozytywowym pragną je zastosować, nawet w formie eksperymentu powinni znać sposoby ich użytkowania i wykonania. Najzwyklejszym rastrem może być arkusz cieniutkiej bibułki, który następnie jest położony na warstwie emulsyjnej papieru fotograficznego w tak zwanej maskownicy powiększalnika. Jednak ostrość powiększenia jak również jego wycinek i rozmiary należy ustalić przed rozpięciem bibułki na desce rzutnika. Można również wykonać te czynności po jednoczesnym ustaleniu położenia rastra w ramce maskownicy. W zależności od wewnętrznej struktury bibułki, oraz układu włókien papieru jak również ziarnistości, otrzymamy ostatecznie odpowiedni, negatywowy efekt ich odbicia na naszym obrazie, który chcemy wykonać.
Kolega mi stronę polecił, ale nie żałuję
Co będzie następnego?