Przezrocza jako nowoczesna forma pokazu fotografii.

W każdej pracowni zaszczytne miejsce powinny zająć przybory, które są potrzebne do wykonywania samodzielnie przezroczy zwanych diapozytywami. Każdy początkujący amator, obok wykonywania zdjęć, które są przeznaczone do oglądania w świetle odbitym, w tradycyjnej formie odbitki stykowej, bądź powiększenia.

W celu uzyskania dobrej projekcji produkowane są rzutniki, zbudowana na zasadzie powiększalnika, zwane diaskopami. Mają one różną konstrukcję, przy zachowaniu jedności zasady optycznej. Uzyskany obraz przezroczowy posiada ogromne wymiary w zestawieniu z wielkością przezrocza, z którego następnie jest rzutowany na ekran, w zależności od tego, w jakiej odległości od ekranu ustawimy projektor, oraz jaki obiektyw zastosujemy w diaskopie, tzn. o krótszej czy też dłuższej ogniskowej w stosunku do formatu przezrocza.

Przezrocza możemy rzutować z powodzeniem na ekran, jednak jest to mniej wygodne poprzez użycie zwykłego powiększalnika, po jednoczesnym odwróceniu jego kopuły do położenia poziomego. Obraz fotograficzny, który oglądamy na ekranie w świetle przechodzącym nie różni się praktycznie od tego, który uzyskujemy na desce powiększalnika . Jednak zamiast obrazu negatywowego uzyskamy obraz o prawidłowym zaczernieniu, który odpowiada rzeczywistości. Bowiem przezrocze jest pozytywowym odpowiednikiem negatywu. Porównując jednaj ze zwykłym zdjęciem fotograficznym, który oglądamy tradycyjnie, obraz na ekranie jest bardziej efektowniejszy.

Warto więc poświęcić nieco czasu i udać się na kurs fotograficzny, w celu pozyskania różnych informacji często nam potrzebnych w praktyce. Kurs fotografii nie jest drogi, a często nawet darmowy, dlatego warto skorzystać z takiego rozwiązania. Warto również wiedzieć, że w praktyce stosowane są trzy sposoby kopiowania przezroczy: metoda stykowa, optyczna, oraz odwracalna. Aby wykonać w pracowni przezrocze metodą stykową wystarczy najzwyklejsza kopioramka, służąca do kopiowania odbitek stykowych. Mogła bym się tak rozpisywać w nieskończoność, lecz prostszym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs foto.

1 Komentarz on "Przezrocza jako nowoczesna forma pokazu fotografii."

  1. Jak na razie przeczytane wszystkie wpisy :d 😀

Comments are closed.