Jaki powiększalnik najlepiej wybrać?

Każdy amator, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z fotografowaniem zastanawia się często, jaki wybrać powiększalnik. Czy lepszy będzie z matówką, czy z kondensorem? Zobaczmy!

Otóż wybór ten w znacznym stopniu zależy od charakteru wykonywanych powiększeń. Taką wiedzę zdobędzie w krótkim czasie, udając się na szybki kurs fotograficzny, który pomoże mu podjąć słuszną dla niego decyzję.

Kilka słów o powiększalniku

Powiększalnik bowiem ma światło rozproszone, pracując systematycznie, znajdzie szybko swoje zastosowanie w fotografii artystycznej. Kondensorowy jest drobiazgowy w pracy, analityczny zaś używany z reguły do powiększania negatywów małoobrazkowych oraz również do prac o charakterze użytkowo – technicznym. Produkowane są również powiększalniki, które są przystosowane do błon o różnej szerokości. Można kupić tanie i proste w użyciu, oraz te droższe, które są już wspaniałymi mechanizmami o bardziej skomplikowanej budowie i wielostronnym zastosowaniu dzięki urządzeniom dodatkowym. Cena tych droższych jest proporcjonalna do stopnia solidności wykonania, jak również wyposażenia optycznego, ale także wprowadzonych usprawnień i ewentualnej automatyzacji.

O czym musisz pamiętać?

Aby powiększalnik pracował poprawnie, musi mieć dobrze skorygowany obiektyw pozbawiony wad optycznych. Często w powiększalnikach używamy obiektywów uproszczonych zwanych achromatami, które w odróżnieniu od anastygmatu pracują miękko, syntetycznie, oraz stanowią cenne narzędzie pracy fotografa artystycznego, który często korzysta z tej właściwości, głównie w portrecie. Ostrość anastygmatu oraz jego skłonność wrodzoną do analitycznego rysunku złagodzimy, zakładając w toku pracy szybkę zmiękczającą. Osłabia ona korekcję obiektywu. Te triki fotograficzne jakże przydatne szczególnie dla amatora można zdobyć zapisując się na kurs fotograficzny w Katowicach. Uczymy się tam rzeczy, których często nie wyczytamy w zwykłych książkach fotograficznych, a które amatorowi artyście z pewnością się przydadzą w jego codziennej pracy we własnym warsztacie foto.

3 Komentarze on "Jaki powiększalnik najlepiej wybrać?"

  1. Ja się tylko zastanawiam skąd Ty bierzesz pomysły na takie posty

  2. Rewelacja!

Comments are closed.