#Lekcja historii – Automatyczne powiększalniki

Oprócz klasycznych powiększalników w produkcji znalazły się również rzutniki z automatycznym nastawieniem ostrości obrazu. Przy każdej odległości kopuły z obiektywem od tak zwanej deski projekcyjnej obraz staje się ostry.

Nie ważne czy jest mały, czy duży, posiada wyraziste kontury. Konstruktorzy uzyskali ten że efekt dzięki zastosowaniu obliczonego krzywika, który jest sprężony z częścią optyczną danej aparatury. Owe przyrządy są bardzo precyzyjne i nie należy je w żadnym wypadku ulepszać scyzorykiem, lub śrubokrętem, gdyż taki zabieg może spowodować, a raczej na pewno spowoduje zupełne rozregulowanie skomplikowanego układu danego powiększalnika.

Warto mieć na uwadze, że nieostrość podczas powiększania automatem może być spowodowana użyciem do powiększeń innej maskownicy niż tej, którą dodaje fabryka do danego typu powiększalnika. Często również się zdarza, że płaszczyzna maksymalnej ostrości powiększalnika automatycznego nie leży na maskownicy, ale na płaszczyźnie deski projekcyjnej. Zwykle ma to miejsce, gdy dana maskownica nie jest dołączona przez fabrykę do danego powiększalnika. Wówczas należy używać specjalnej maskownicy mającej formę metalowej ramy bez deski projekcyjnej, ponieważ przy użyciu jakiejkolwiek innej powiększenie nie będzie ostre. Aby znać rodzaje powiększalników, nie jest nikomu potrzebny kurs fotograficzny, gdyż wystarczy odrobina zainteresowania tematem i za pomocą kilku książek jesteśmy w stanie posiąść taką wiedzę.

Kurs foto ma na celu nauczenie nas ważniejszych rzeczy, które nie jesteśmy często sami w stanie zdobyć. Warto jednak pamiętać, że najważniejsza jest praktyka i pomoc osoby specjalizującej się w dziedzinie fotografii, gdyż tylko tym sposobem sprawnie nauczymy się obsługiwać aparaty, jak również dowiemy się jak wykonać potrzebne nam do pracy narzędzia, oraz jak wyposażyć własną pracownię fotograficzną. Jest to ważne, gdyż coraz częściej ludzie decydują się na otwarcie własnego studia w celu prowadzenia działalności gospodarczej, z której dochodów będą żyli.

3 Komentarze on "#Lekcja historii – Automatyczne powiększalniki"

  1. To kiedy do telewizji?

  2. No to Ci 😛

  3. Powiem że strona nawet ok

Comments are closed.