Stopnie powiększenia w fotografii

W zależności od tego jakich rozmiarów pragniemy uzyskać powiększenie zdjęcia, umieszczamy przystawkę bliżej lub dalej od deski projekcyjnej. Im dalej od deski znajduje się obiektyw, tym obraz otrzymamy większy.

Za każdym razem podczas zmiany odległości obiektywu od ekranu zachodzi konieczność ponownego nastawienia ostrości obrazu. Osiągniemy to poprzez zmianę odległości obiektywu od negatywu, jednym słowem przez skracanie bądź wydłużanie mieszka aparatu. Praktycznie przyjmuje się, że dla uzyskania zamierzonego powiększenia np. 4 – 5 krotnego, należy odsunąć obiektyw od deski, na którą rzutowany jest obraz na odległość równą 4 – 5krotnej ogniskowej obiektywu. Jeżeli wiemy do jakich rozmiarów chcemy powiększać nasze negatywy, możemy łatwo obliczyć wysokość danej kolumny przystawki. Warto udać się na kurs foto, gdzie opanujemy tę wiedzę do perfekcji.

W czym pomoże mi kurs foto?

Na kursie fotograficznym dowiemy się również wiele innych cennych informacji bardzo potrzebnych podczas robienia zdjęć. A teraz coś dla ma małoobrazkowców. Jeżeli chcemy powiększać na przystawce małoformatowe negatywy, należy zastąpić jej obiektyw, który posiada najczęściej ogniskową 13,5 – 15 cm. Obiektywem mającym krótszą ogniskową. Albowiem przy dziesięciokrotnym powiększeniu negatywu kamery małoobrazkowej obiektywem długoogniskowym, kolumna przystawki musi być znacznie wysoka. Jeśli więc wysokość kolumny powiększalnika nie wystarczy, aby uzyskać pożądany stopień powiększenia, można wówczas kopułę powiększalnika fabrycznego bądź skrzynkę przystawki odwrócić i po obciążeniu podstawy rzutować obraz na tak zwaną rysownicę , która jest położona na podłodze ciemni.

Jeszcze coś nie wychodź!

Jednak warto pamiętać, że przy powiększalniku poziomym problem wielkości suwnicy w ogóle nie wchodzi w rachubę dlatego, że możemy wówczas ustawić przystawkę w dowolnej odległości od ściany, na którą rzutowany jest dany obraz bez jakiegokolwiek problemu. Moja rada: róbcie kurs foto, a nie będziecie tego wyboru żałować, gdyż wykwalifikowanych fotografów lada dzień będzie brakować na rynku pracy.

4 Komentarze on "Stopnie powiększenia w fotografii"

  1. Pierwszy! 😀

  2. Pod wrażeniem to mało powiedziane.

  3. To to czekam na następne z niecierpliwością 😀

  4. To kiedy do Dzień Dobry TVN?

Comments are closed.