Przystawka do powiększeń w fotografii wykonana rękami amatora

Osoba, która posiada własny aparat fotograficzny mieszkowy o podwójnym wyciągu danego mieszka jest w stanie zbudować sobie wspaniałą przystawkę, która zmienia aparat fotograficzny w powiększalnik. W skład przystawki wchodzą:

pudełko blaszane, jak również drewniane, wentylowane z żarówką 100 wat wewnątrz, ramka do negatywu, szkło mleczne, które umieszczone jest między żarówką a ramką z negatywem, oraz aparat posiadający podwójny wyciąg mieszka przymocowany do przystawki. Wielkość przystawki zależna jest od formatu danego aparatu fotograficznego, do którego będzie ona zastosowana. W przypadku, gdy nie chcemy budować do przystawki oddzielnej suwnicy, możemy ją śmiało przykręcić śrubą statywową do suwnicy.

Czym jest przystawka?

Przystawka jest to drewniana skrzyneczka posiadająca w swym wnętrzu żarówkę. Jest ona doczepiona do mieszkowego aparatu płytowego po wyjściu matówki z osłoną. Przystawka fabryczna, której dzisiaj już nikt nie produkuje, jest to nic innego jak blaszana puszka z uchwytami do zespolenia z kamerą. Negatyw, który jest ułożony między dwiema szybkami służący do powiększenia wkładamy do drewnianej ramki do góry nogami powierzchnią emulsyjną skierowaną w stronę obiektywu. Ramka powinna być wsunięta w podłużną szparę, którą wycinamy w bocznych ścianach przystawki w taki sposób, by żarówka, która znajduje się wewnątrz skrzynki prześwietliła negatyw bardzo silnym światłem od tyłu.

Zwróciłeś uwagę na emulsję

Natomiast emulsja błony musi być zwrócona w stronę obiektywu, ponieważ jedynie wtedy otrzymamy na desce projekcyjnej obraz, który będzie powiększony we właściwym powiększeniu. Dla opanowania tych czynności warto zapisać się na specjalny kurs fotograficzny. Kurs fotografii ma na celu wpojenie nam odpowiedniej wiedzy, która bez wątpienia przyda się każdemu amatorowi, który dopiero zaczyna fotografować, a nie bardzo wie jak się za to zabrać, gdyż fotografia jest dość skomplikowana, jeżeli pragniemy fotografować w sposób profesjonalny, gdyż amatorem każdy może zostać w zaciszu własnego domu.

3 Komentarze on "Przystawka do powiększeń w fotografii wykonana rękami amatora"

  1. Nie lubię słodzić, dlatego powiem, że strona nawet ok

  2. No i takie coś w googlu jest na ostatniej stronie, a jakieś byle co przed stroną, poraźka

  3. Przydałyby się jakieś dłuższe te teksty nie sądzisz? To trochę za mało 😛

Comments are closed.