Powiększalnik zastąpi nawet najlepszą kamerę fotograficzną

Ten, kto nie posiada we własnej pracowni kamery, która jest przystosowana do zdjęć reprodukcyjnych, może w ciemni w banalny sposób bez specjalistycznych urządzeń wykonać reprodukcję płaskiego oryginału takiego jak druk, dokument, rysunek, czy grafika, używając przy tym zamiast aparatu fotograficznego, właśnie powiększalnika.

Tak tak możemy :))

Tak tak możemy 🙂

Możemy także fotografować niewielkie przedmioty w niezbyt skomplikowanym oświetleniu. Postępowanie jest na tyle proste, że nie jest w tym celu potrzebny nam kurs fotograficzny. Wielu amatorów korzysta z takiej możliwości głównie wtedy, gdy zdjęcia reprodukcyjne wykonują rzadko mi nie posiadają ławy optycznej, kamery z podwójnym wyciągiem mieszka, pierścieni dodatkowych, ani także urządzeń fabrycznych, które są bardzo kosztowne i nie zawsze dostępne, zajmujące dużo miejsca w pracowni amatora, oraz które są kłopotliwe w obsłudze.

Reprodukowanie przy pomocy powiększalnika jest banalnie proste. Większa część jego urządzeń takich jak mieszek, matówka, czy obiektyw z przysłoną niczym nie różnią się od analogicznych elementów kamery. Jednak zasada powiększalnika w jego normalnych funkcjach jest odwrotnością czynności fotografowania. Rzecz sprowadza się do określenia skali odwzorowania, czy też specyfiki oświetlenia danego przedmiotu. Płaszczyznę obrazu czyli matówkę w kamerze tworzy powierzchnia maskownicy na desce danego rzutnika.

Warto również wiedzieć, że każdy powiększalnik posiada odejmowaną kopułę oraz usuwalny kondensor, który to podczas reprodukcji nie jest wcale potrzebny , natomiast matówkę służącą do nastawiania ostrości można kupić w sklepie Foto – Optyki. Należy wyłącznie zapobiec zaświetleniu błony, która jest umieszczona w ramce negatywowej, światłem padającym od lamp, które oświetlają oryginał. Jeszcze raz więc wspomnę, że jeżeli ktoś dopiero zaczyna bawić się w fotografa, powinien udać się na specjalny kurs foto, aby z amatora stać się zawodowcem w dziedzinie fotografowania, gdyż należy iść z rozwojem i ciągle się uczyć czegoś nowego.

2 Komentarze on "Powiększalnik zastąpi nawet najlepszą kamerę fotograficzną"

  1. Podoba mi się takie podejście do fotografii 😉

  2. quesecundo | 25 lutego 2016 at 03:31 |

    Doczekać się nie mogę co będzie dalej 😉

Comments are closed.