Jak przechowywać materiały negatywowe oraz pozytywowe

Błony światłoczułe jak również papiery fotograficzne powinny być we właściwy sposób przechowywane w warunkach, które zapewnią ich pełną użyteczność. Tylko wówczas zachowają one sprawność w okresie fabrycznie oznaczonej ważności.

Nie rób tego błędu!

Fotoamatorzy często nie przywiązują wagi do zaleceń oraz wskazań podanych w podręcznikach, które dotyczą przechowywania materiałów światłoczułych w danym czasie nie użytkowanych. Nie wystarczy jednak wydzielenie w pracowni szuflady stołu czy też oddzielnej półki, by uchronić je od niewidocznego uszkodzenia. Efektem wadliwego przechowywania materiałów fotograficznych może okazać się zmarnowana rolka zdjęć, jak również szary, zadymiony negatyw, który zostanie pozbawiony zupełnie kontrastów, jak też zszarzały pozytyw.

No i co teraz?

Jednym słowem jest to zmarnowany wysiłek , czas, ale co najważniejsze, pieniądze. Możemy tego uniknąć, przestrzegając ściśle zasad rozsądnego przechowywania materiałów. Nie wolno lekceważyć faktu, iż emulsja światłoczuła wykazuje swą czujność , która jest podana zwykle na opakowaniu w okresie podanym przez producenta. Zarówno błony jak i filmy mają na opakowaniu podany termin, do którego należy je użytkować i wywoływać. W czasie trwania tego okresu, producent daje nam gwarancję sprawności materiału pod warunkiem, że będziemy ściśle się stosować do zasad właściwego przechowywania go w okresie poprzedzającym naświetlenie oraz wywołanie danego materiału. Na opakowaniu widnieje również ta informacja obok fabrycznego numeru emulsji.

Jak jest umieszczona?

Podana jest ona za pomocą cyfrowego kodu technologicznego. Kurs fotograficzny jest właśnie po to, aby te informacje przekazać, gdyż mimo wszystko są one również bardzo ważne. Na kursie fotograficznym oprócz czystej teorii dowiemy się właśnie tych rzeczy, dotyczących dbałości o dane urządzenia, zasady ich przechowywania, ale także jakie wybierać, aby służyły nam na lata, a nie wyłącznie na okres poniżej pierwszego roku od dnia produkcji. W tym celu zapisane są na opakowaniu ważne informacje, które warto umieć odczytywać.

4 Komentarze on "Jak przechowywać materiały negatywowe oraz pozytywowe"

  1. Ma ktoś może jakieś telefony do sprzedania? Tak się pytam

  2. Skąd bierzesz inspiracje? Jakie strony czytasz?

  3. Czasami chyba kazdy z nas chciałby wiedzieć tyle co Ty

  4. Może jakieś dłuższe wpisy?

Comments are closed.